لیفت مژه چیست | مزایا و معایب لیفت مژه | 8 مرحله آن

ژانویه, 2021 بدون نظر مقالات, لیفت مژه

لیفت مژه یا lash lift یک روش آرایش نیمه دائمی است. بدون استفاده از مواد شیمیایی آسیب‌زا مثل پارابن و فرمالدهید، به مژه‌ها حالتی زیبا داده می‌شود. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که اصلا لیفت مژه چیست و چگونه انجام می‌شود.

لیفت مژه
لیفت مژه

با انجام لیفت مژه، مژه‌ها به سمت بالا کشیده شده و حالت فِرمانندی به سمت عقب پیدا می‌کنند. حالت روبه‌بالا و تقریبا ایستاده که پس از لیفت مژه به وجود می‌آید، به چشم و مژه‌ها و حتی کل صورت، زیبایی بیشتری می‌بخشد.

لیفت مژه مناسب کسانی است که هر روز فرمژه می‌زنند. همچنین اگر حس می‌کنید با وجود استفاده از ریمل و فرمژه باز هم ابروهای‌تان نمی‌توانند ظاهر مناسبی داشته باشند و آن را برای مدتی حفظ کنند، می‌توانید از روش لیفت مژه استفاده کنید.

همچنین بخوانید: دلایل ریزش ابرو

مزایای لیفت مژه چیست؟

 • لیفت مژه نیاز به استفاده‌ی همیشگی از فرمژه را برطرف می‌کند.
 • در این فرایند از مواد معدنی و مغذی برای مو (مثل کراتین) استفاده می‌شود، بنابراین مژه‌ها تقویت هم می‌شوند.
 • برای انواع مژه‌ها (کوتاه یا بلند) مناسب است.
 • نیازی به نگه‌‌داری نیست. برای مثال، می‌توان چشم‌ها را مالید یا شست (هرچند توصیه می‌شود از کارهایی مثل شنا در آب خودداری شود)، ترمیم لازم نیست و همچنان می‌توان از ریمل و محصولات آرایشی و بهداشتی دیگر استفاده کرد.
 • مژه‌ها سنگین نمی‌شوند چون بار اضافه‌ای بر روی‌شان قرار نمی‌گیرد. به مژه‌ها فقط حالت داده می‌شود.
 • چشم‌ها درشت‌تر و بازتر و زیباتر به نظر می‌آیند. همچنین مژه‌ها بلند‌تر، خوش‌فرم‌تر، تیره‌تر و پرپشت‌تر دیده می‌شوند.

قبل از انجام لیفت مژه دانستن چه نکاتی لازم است؟

عکس لیفت مژه
عکس لیفت مژه

باید بین هر بار انجام لیفت مژه حداقل دو ماه فاصله باشد.

ممکن است پیشنهاد شود که قبل از لیفت مژه، از سرم‌های تقویت‌کننده استفاده کنید تا مژه‌ها در حد امکان بلند و تقویت شوند.

بهتر است زمان رفتن برای انجام لیفت مژه، مژه‌های‌تان تمیز، عاری از مواد آرایشی بهداشتی (مثل ریمل)، و به رنگ طبیعی خودشان باشند.

استفاده از ریمل‌های ضدآب (که معمولا حدود 48 ساعت ماندگاری دارند) باعث می‌شود لایه نازکی روی مژه‌ها بماند که از جذب کامل مواد لیفت مژه جلوگیری کند.

مقاله پیشنهادی: ایا هاشور ابرو ضرر دارد

همچنین مهم است که بررسی کنید که آیا اصلا لیفت مژه مناسب شما هست یا خیر. برای مثال ممکن است شما جزء افراد مستعد درگیر شدن با عوارض جانبی لیفت مژه باشید (در همیت مقاله به عوارض جانبی هم می‌پردازیم).

همچنین با این که انجام لیفت مژه برای افراد دارای مژه‌های کوتاه یا کم‌پشت مانعی ندارد اما نتیجه‌ی بهتر، برای افراد دارای مژه‌های بلند و صاف حاصل می‌شود.

بنابراین نباید از لیفت مژه انتظارات غیرواقع‌بینانه داشت. زیرا لیفت مژه فقط مژه‌ها را فر می‌دهد و باعث می‌شود کمی بلندتر به نظر بیایند. این فرایند به خودی‌خود باعث بلند شدن یا ضخیم‌ و پرپشت شدن مژه‌ها نمی‌شود.

مراحل لیفت مژه چیست؟

1- پاکسازی و آماده‌سازی مژه‌ها

به وسیله‌ی مواد پاک‌کننده (معمولا محلول پروتئین) آلودگی‌ها، چربی‌ها و مواد آرایشی باقی‌مانده از قبل پاک می‌شوند. و سپس با استفاده از محلول کمپلکس تقویت‌کننده‌ی مو مژه‌ها آماده می‌شوند.

2- چسباندن پد ژله‌ای یا سیلیکونی روی مژه‌های پایینی

روی مژه‌های پایینی پد ژله‌ای یا سیلیکونی قرار داده می‌شود تا از تماس آن‌ها با مواد لیفت و یا فر خوردن و حالت‌گرفتن‌شان به سمت بالا جلوگیری شود. این پد نرم و سبک‌وزن است و اصلا آزاردهنده نیست.

3- قرار دادن بیگودی یا پد سیلیکونی روی پلک بالایی

روی مژه بالایی هم پد یا بیگودی سیلیکونی گذاشته می‌شود تا شکل مورد نظر را حفظ کند. آرایشگر نسبت به شکل مژه‌ها و شکل ایده‌آل شما، از پدها یا بیگودی‌های مختلفی می‌تواند استفاده کند.

برای مثال استفاده از بیگودی کوچک‌تر باعث می‌شود مژه‌ها فِرتر بشوند و در نتیجه استفاده از بیگودی‌های بزرگ‌تر مژه‌ها را کم‌تر فر می‌کند و عادی‌تر و طبیعی‌تر جلوه می‌دهد.

بیگودی‌ با چسبی شبیه به چسب مورد استفاده در اکستنشن مژه به پلک بالایی چسبانده می‌شود. سپس روی بیگودی هم چسب زده می‌شود.

4- چسباندن مژه‌ها روی بیگودی‌

در این مرحله مژه‌ها بادقت و ظرافت با شانه مرتب می‌شوند. سپس تارتار روی بیگودی آغشته به چسب گذاشته می‌شوند. تکنسین بادقت زیاد کار می‌کند و سعی می‌کند تمام مژه‌ها صاف قرار بگیرند، در غیر این صورت هر کدام از مژه‌ها به سمت متفاوتی جهت می‌گیرند و فر می‌خورند و مژه‌ها نامرتب و بین‌نظم به نظر می‌رسند.

چسباندن مژه‌ها روی بیگودی برای حالت‌دهی بهتر و راحت‌تر شدن فرایند آغشته کردن مژه‌ها به مواد انجام می‌شود.

5- گذاشتن مواد لیفت روی مژه‌ها

یک محلول یا لوسیون نرم‌کننده به مژه‌ها زده می‌شود. این محلول مژه‌ها را نرم و برای گرفتن حالت دلخواه آماده می‌کند.

محلول نرم‌کننده بسته به جنس و حالت موها و مدل انتخابی برای مژه‌ها، بین 6 تا 16 باید روی مژه‌ها بماند. بعضی‌ افراد ممکن است خیلی زود مژه‌های‌شان نرم شود و بعضی افراد هم ممکن است به دو بار استفاده از محلول نرم‌کننده نیاز داشته باشند.

سپس محلول نرم‌کننده با پد استریل پاک می‌شود. در اینجا مژه برای مرحله اصلی کار آماده است.

6- گذاشتن محلول اصلی لیفت (لوسیون فیکس یا محلول سفت‌کننده) روی مژه‌ها

در این مرحله محلول تثبیت‌کننده (لوسیون فیکس) روی مژه‌ها گذاشته می‌شود تا شکل به وجود آمده حفظ و ماندگار شود. این محلول معمولا دارای مواد مغذی برای مو، مثل کراتین و سدیم می‌باشد. محلول تثبیت‌کننده هم حدود 10-15 دقیقه روی مژه‌ می‌ماند و بعد با پد استریل پاک می‌شود.

همچنین برای تقویت بیشتر مژه‌ها، در این مرحله در کنار لوسیون فیکس از لوسیون‌های دارای گلیسیرین، روغن‌های تقویت‌کننده (مثل روغن دانه‌ی انگور)، آلوئه‌ورا و ویتامین‌های مختلف هم استفاده شود.

7- رنگ کردن مژه‌ها (کاملا اختیاری)

رنگ کردن مژه‌ها
رنگ کردن مژه‌ها

پس از پاک کردن محلول‌ تثبیت‌کننده، بنا به درخواست یا نیاز شخص، روی مژه‌ها رنگ (معمولا تیره) زده می‌شود، در نتیجه مژه‌ها ضخیم‌تر و زیباتر به نظر می‌رسند.

خانم‌هایی که نمی‌خواهند هر روز از ریمل استفاده کنند یا مژه‌های روشن دارند بهتر است رنگ کردن مژه هم انجام دهند تا زیباترین و مناسب‌ترین نتیجه را به دست بیاورند. رنگی که روی مژه گذاشته می‌شود نیاز دارد حدود 12 دقیقه روی مژه‌ بماند.

به خاطر ریزش و رشد همیشگی مژه‌ها و جایگزینی با مژه‌های جدید و جوان، رنگ مژه حداکثر سه هفته باقی می‌ماند.

8- پاک کردن مژه‌ها از محلول‌ها و رنگ

در نهایت پس از پاک کردن رنگ، مژه‌ها با استفاده از روغن تقویت‌کننده تمیز می‌شوند. تکنسین با استفاده از مواد و محلول‌های نرم‌کننده مژه‌ها را بادقت‌ فراوان و به آرامی از بیگودی جدا می‌کند. مژه‌ها شانه می‌شوند و پدهای سیلیکونی برداشته می‌شوند.

پاک کردن مژه ها
پاک کردن مژه ها

نکاتی مراقبتی پس از انجام لیفت مژه چیست؟

 • تا دو روز از هیچ گونه مواد آرایشی استفاده نکنید و سعی کنید به مژه‌ها دست نزنید. از خیس کردن یا پاک کردن مژه‌ها با مواد بهداشتی خودداری کنید.
 • تا دو روز پس از لیفتینگ، مژه‌ها نباید در معرض رطوبت، آب، بخار و گرمای شدید قرار بگیرند.
 • به طور کلی هر چه این دوره‌ی مراقبت شدید که در دو مورد اول ذکر شد بیشتر و به مدت طولانی‌تری رعایت کنید ماندگاری حالت مژه‌ها بیشتر می‌شود.
 • به مژه‌هایی که روی‌شان لیفتینگ انجام شده می‌توان ریمل زد اما استفاده از فرمژه به مژه‌ها آسیب می‌زند.
 • برای شست‌وشو و پاک کردن مژه‌ها از مواد نرم‌کننده استفاده کنید.
 • با این که دست زدن یا شستن مژه‌ها اشکالی ندارد اما از آن تا جای ممکن خودداری کنید تا لیفت مژه ماندگاری بالاتری داشته باشد.
 • از ریمل ضدآب که پاک کردنش سخت‌تر است استفاده نکنید.
 • ممکن است تکنسین ریمل مخصوصی بدهد که در دو روز اول پس از لیفتینگ استفاده کنید تا مژه‌ها رطوبت‌شان کنترل شود و به هم نچسبند.

لیفت مژه چه عوارض جانبی یا خطراتی دارد؟

این روش ذاتا خطری ندارد. زیرا کار اصلی بر روی خود مژه‌ها انجام می‌شود و پوست و چشم درگیر نمی‌شوند.

1- به کسانی که از داروی چشم استفاده می‌کنند یا به تازگی عمل جراحی چشم داشته‌اند انجام لیفت مژه توصیه نمی‌شود.

2- ممکن است برخی افراد به پد استفاده شده یا مواد لیفتینگ حساسیت داشته باشند. این حساسیت ممکن است برای پوست یا حتی چشم‌ها خطراتی ایجاد کند. البته بعضی تکنسین‌ها برای اطمینان بیشتر، مواد را ابتدا روی دست تست می‌کنند تا حساسیت داشتن یا نداشتن مراجعه‌کننده مشخص شود.

3- لیفت مژه برای کسانی هم که خشکی چشم دارند توصیه نمی‌شود.

4- اگر محلول‌های مورد استفاده اشتباها به درون چشم‌ها بروند، باعث مشکلاتی همچون سوزش یا زخم شدن می‌شوند.

5- در صورت اشتباه در لیفتینگ احتمال بروز مشکلاتی مثل حساسیت پوستی، اگزما، حساسیت چشمی و عفونت چشم وجود دارد.

6- بعضی افراد یک بار لیفت مژه انجام می‌دهند و حساسیت یا آلرژی رخ نمی‌دهد یا خودش نشان نمی‌دهد. اما ممکن است عوارض در دفعات بعدی خودشان را نشان بدهند.

مقالات دیگر:
4 روش انجام میکرو پیگمنتیشن
میکرواسکالپ چیست

سوالات متداول پیرامون لیفت مژه

ماندگاری لیفت مژه چقدر است؟

مژه‌ها مدام در حال ریزش و رشد مجدد هستند. بسته به سرعت چرخه‌ی رشد و ریزش مژه‌ها، ممکن است زمان بهره‌مندی از اثرات لیفت مژه برای هر فرد طول متفاوتی داشته باشد.

معمولا حالتی که با لیفت مژه به وجود می‌آید 4-8 هفته ماندگاری دارد. افراد دارای پوست چرب‌تر، به طور کلی مژه‌های‌شان زودتر حالتش را از دست می‌دهد.

فرایند لیفت مژه چقدر طول میکشد؟

با توجه به نوع مژه‌ها و شکل مد نظر مراجعه‌کننده، فرایند لیفت مژه حدود 45-90 دقیقه طول می‌کشد. همچنین رنگ کردن مژه هم 15 دقیقه به زمان انجام کار اضافه می‌کند.

آیا لیفت مژه درد دارد؟

خیر. بیشتر افراد درد خاصی احساس نمی‌کنند. اما ممکن است فرایند برای بعضی‌ها زیادی خسته‌کننده یا حوصله‌سربر باشد. زیرا در زمان انجام فرایند (که حدود 1 تا 1.5 ساعت است)، چشم‌ها باید بسته نگه داشته شوند.

لیفت مژه چه تفاوتی با لمینت مژه دارد؟

رنگ کردن مژه درست مانند رنگ کردن موی سر یا ابرو است و رنگ‌ها به بافت مو نفوذ می‌کنند. اما در روش لمینت مژه با استفاده از مواد مخصوصی یک لایه رنگ مشکی روی مژه‌ها قرار داده می‌شود و هم رنگ را تیره‌تر می‌کند و هم به ضخامت مژه‌ها اضافه می‌کند. همچنین با انجام لمینت، مژه‌ها کمی خشک‌تر می‌شوند و انعطاف‌پذیری کمتری خواهند داشت.

لیفت مژه نسبت به اکستنشن مژه چه مزایایی دارد؟

اکستنشن مراقبت‌های خاصی نیاز دارد در حالی که پس از لیفت مژه‌ به مراقبت‌های زیادی نیاز ندارید.

هزینه‌ی لیفت مژه از اکسشتن کمتر است.

با انجام اکستنشن یک چیز اضافه همیشه روی مژه‌ها سنگینی می‌کند اما در لیفت، در واقع فقط به مژه‌ها حالت داده می‌شود.

ظاهر لیفت مژه خیلی طبیعی‌تر و ظریف‌تر است. اگر به دنبال تغییر بزرگ یا ملموس‌تری باشید شاید اکسشتن مناسب‌تر باشد.

آرایش مژه پس از لیفتینگ به چه صورت است؟

با توجه به این که با انجام لیفتینگ و رنگ کردن، مژه‌ها حجیم‌تر و تیره‌تر و کمی بلندتر به نظر می‌رسند نیازی به استفاده از ریمل یا کار اضافه بر روی ‌مژه‌ها نیست. اما اگر خواستید هم استفاده از حجم‌دهنده‌ها و بلند‌کننده‌ها مانعی ندارد.

جمع‌بندی

لیفتینگ مژه

در این مقاله متوجه شدیم که لیفت مژه چیست، لیفت مژه چگونه انجام می‌شود، چه مزایا و معایبی دارد و قبل و بعد از انجام لیفت مژه چه نکاتی باید رعایت شوند.

لیفت مژه یک گزینه‌ی خوب و تقریبا بی‌خطر برای آرایش نیمه‌دائمی مژه‌هاست. بلندتر و پرتر جلوه‌ دادن مژه‌ها نه تنها چشم‌ها را زیباتر و درشت‌تر نشان می‌دهد بلکه در مجموع به زیبایی و بی‌نقصی هرچه بیشتر صورت هم کمک می‌کند.

لیفت مژه یکی از چندین خدمات آرایش دائم کلینیک مهتاب ایرانی است، که به مراجعین محترم ارائه می‌شود. این روش، که روشی نسبتا جدید است که برای حالت دادن به مژه‌ها به کار می‌رود. شما می‌توانید در صورت این که هرگونه سوالی دارید، از طریق راه‌های ارتباطی آن را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 15 =