میکرو پیگمنتیشن چیست | 4 روش انجام آن | مزایای میکروپیگمنتیشن

ژانویه, 2021 بدون نظر مقالات, ميكروپيگمنتيشن

 شاید برخی بانوان که با روش‌های آرایش دائم آشنا نیستند، برایشان سوال باشد که میکرو پیگمنتیشن چیست، چگونه انجام می‌شود، چه مراقبت‌هایی نیاز دارد، چه مزایا و معایبی دارد و همچنین چه تفاوتی با میکروبلیدینگ دارد.

ظاهر ابرو می‌تواند به نحو شگفت‌انگیزی صورت افراد را متحول کند. شکل و میزان تراکم ابرو بر حالت چهره، نمای چشم‌ها و یکتا بودن صورت شخص اثر می‌گذارد.

با میکرو پیگمنتیشن می‌توان شکل اولیه‌ی ابروها را بازسازی و تراکم‌شان را تنظیم نمود، همجنین به ضخامت ظاهری‌شان اضافه کرد و یا قسمتی که موهایش از بین رفته است را ترمیم کرد.

میکروپیگمنتیشن چیست و چگونه انجام می‌شود؟

میکرو پیگمنتیشن
میکرو پیگمنتیشن

تکنیک میکرو پیگمنتیشن که به آن آرایش دائمی یا نیمه دائمی هم گفته می‌شود، فرایندی شبیه تاتو کردن است. یعنی با سوزن‌های مخصوص و ظریف رنگ‌دانه‌هایی به پوست تزریق می‌شود و به ابرو شکل می‌دهد و آن را متراکم‌تر نشان می‌دهد.

دستگاه میکروپیگمنتیشن به صورت دیجیتالی کار می‌کند و همین نکته باعث می‌شود دقت و ظرافت بالایی داشته باشد. عمق و سرعت فرو رفتن سوزن را می‌توان تعیین کرد.

مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب لیفت مژه چیست

قبل از انجام فرایند، متخصص پیگمنتیشن ابرو، مناسب‌ترین و بی‌نقص‌ترین شکل و ابعاد را با توجه به ساختار و ویژگی‌های صورت، حالت و فاصله‌ی چشم‌ها از هم و ترجیحات مراجعه‌کننده، مشخص می‌کند. همچنین رنگ‌دانه‌هایی که قرار است استفاده شوند با توجه به بافت و رنگ پوست و ابرو انتخاب می‌شوند.

ابروها با لایه‌ای از پماد بی‌حسی پوشانده‌ می‌شوند. طبق طرحی که از قبل تعیین شده، سوزن نقاط ریزی در لایه‌ی دوم پوست (لایه‌ی درمیس در عمق 3-5 دهم میلی‌متر) ایجاد و رنگ‌دانه‌ها را تزریق می‌کند. درنهایت پیگمنترِ شما، ناحیه ابروها را ضدعفونی می‌کند.

میکرو پیگمنتیشن ابرو به چه روش‌هایی می‌تواند انجام شود؟

روشهای انجام میکروپیگمنتیشن ابرو
روشهای انجام میکروپیگمنتیشن ابرو

4 روش برای این کار وجود دارد که به شرح زیر است:

1- طرح خطی (Hairstroke Brows)

در این شیوه، رنگ‌دانه‌ها همسان با جهت و شکل ابروها تزریق می‌شوند. ظاهری بسیار طبیعی و ظریف دارد. برای کسانی مناسب است که نمی‌خواهند، تغییرات زیادی واضح باشند.

2- طرح سایه‌روشن (Ombre Brows)

قسمت ابتدایی ابرو روشن‌تر می‌شود. و هرچه به سمت دم ابرو برویم، رنگ‌دانه‌ها متراکم‌تر و تیره‌تر می‌شوند. این تغییر رنگ یا گرادیانت تدریجی ظاهری زیبا و نسبتا طبیعی به ابروها می‌دهد.

3- طرح ترکیبی (Combo Brows)

دو روش سایه یا اومبره ابرو، با میکروبلیدینگ یا روش خطوط ابرو ترکیب می‌شوند. کشیدن خطوط ابرو ظاهری واقعی‌ فراهم می‌کند و سایه‌‌ای که در ابرو وجود دارد، به آن عمق و بُعد می‌بخشد. در نهایت ابرو ظاهری صاف و جلوه‌ای واقعی خواهد داشت.

4- طرح پودری (Powder Brows)

ابرو به صورت تقریبا یک‌دست با رنگ‌دانه‌ها پر می‌شود. ابروها ظاهری توپر و متراکم به خود می‌گیرند. این روش بسیار بادوام است و بین 5 الی 10 سال ماندگاری دارد.

پس از انجام میکروپیگمنتیشن چه اتفاقی می‌افتد؟

داشتن تورم یا کمی خارش در ابروها طبیعی است. پیگمنتر تعداد دفعات و زمان مناسب استفاده از یخ و نوع پمادی که باید مصرف کنید را برای‌تان توضیح می‌دهد. با استفاده از یخ و پمادی که تجویز می‌شود تورم کاهش پیدا می‌کند.

رنگ ابروها ابتدا کمی پررنگ به نظر می‌رسد اما پس از چند هفته به مرور کمرنگ شده و حالت طبیعی به خود می‌گیرد.

به دلیل این که در طی فرایند میکرو پیگمنتیشن در پوست حفره ایجاد می‌شود، پلاکت‌ها روی حفره را می‌پوشانند. این اتفاق باعث می‌شود نقاط رنگ‌دانه‌ها بزرگ‌تر به نظر برسند. بعد از پایان دوره‌ی ترمیم و بسته شدن پوست اندازه‌ی رنگ‌دانه‌ها به حالت درستش باز می‌گردد.

در صورت احساس تب، سرخ شدن پوست، تورم بیش از حد و یا سوزش به پیگمنتر خود مراجعه کنید.

همچنین طبیعی است که تا چند روز، پوست نواحی ابروها حالت کشیده شدن داشته باشد. دلیلش این است که سر زخم‌ها با پلاکت‌ها بسته شده است. این نقاط به انعطاف‌پذیری پوست نیستند بنابراین باعث می‌شوند احساس کشیدگی کنید. بعد از ریختن زخم خشک‌شده، پوست‌تان همان انعطاف همیشگی را خواهد داشت.

میکروپیگمنتیشن ابرو برای چه کسانی مناسب است؟

میکروپیگمنتیشن برای چه افرادی مناسب است
میکروپیگمنتیشن برای چه افرادی مناسب است
 • کسانی که به صورت طبیعی یا بر اثر بیماری ابروهای‌شان کم‌پشت است
 • افرادی که به هردلیلی از تراکم یا فرم ابروهای خود رضایت ندارند
 • میکرو پیگمنتیشن برای افرادی مناسب است که نمی‌‌خواهند روزانه وقت زیادی صرف آرایش ابروهای خود کنند
 • کسانی که به دلیل مشکلاتی مثل لرزش شدید دست، عدم تعادل و یا ضعف بینایی نمی‌توانند صورت و ابروهای خود را به شکل مناسب آرایش کنند
 • افرادی که به مواد آرایشی آلرژی دارند
 • کسانی که می‌خواهند زخم یا مشکل پوستی‌ای را پوشش دهند

چه مواردی قبل از انجام میکرو پیگمنتیشن ابرو باید رعایت شود؟

بهتر است قبل از انجام میکروپیگمنتیشن ابروهای خود را اصلاح و یا دستکاری نکنید. پیگمنتر نیاز دارد جهت رشد، رنگ و ضخامت ابروهای شما را ببیند. همچنین خوب است با همان آرایش‌هایی به جلسه میکروپیگمنتیشن بروید که در حالت عادی دارید؛ رعایت این موارد به پیگمنتر شما کمک می‌کند تا نتیجه‌ای دقیق و ایده‌آل برای‌تان رقم بزند.

همچنین بخوانید: کاشت مو با میکرواسکالپ چه تفاوتی دارد

پیش از انجام میکرو پیگمنتیشن این موارد را رعایت کنید:

 • تا ده روز از مصرف داروهای ضدانعقاد خون (مثل آسپیرین) یا انقباض عروق خودداری کنید
 • تا ده روز پیش از عمل از آفتاب گرفتن یا برنزه کردن دوری کنید. اگر پوست‌تان آفتا‌ب‌سوختگی شدید دارد باید صبر کنید تا پوست‌تان به حالت عادی برگردد
 • دو هفته قبل و پس از عمل، آنتی‌بیوتیک مصرف نکنید. این کار باعث می‌شود که بدن رنگ‌دانه‌ها را پس بزند
 • از چند ساعت پیش از عمل سیگار مصرف نکنید
 • از یک روز قبل از محصولات مراقبت از پوست، نوشیدنی‌های الکلی و انرژی‌زا (قهوه و چایی غلیظ، نوشابه‌های کافئین‌دار، نوشابه انرژی‌زا)، غذاهای تند و وعده‌های غذایی سنگین دوری کنید

مراقبت‌های پس از میکروپیگمنتیشن ابرو چیست؟

کیفیتِ نتیجه‌ی نهاییِ کار بعد از انجام آرایش دائم (میکروپیگمنتیشن) تا 50 درصد به میزان مراقبت‌، مصرف‌ صحیح داروها و همچنین رعایت اصول بهداشتی بستگی دارد.

پس از عمل روی نقاطی که سوزن‌ زده شده، پلاکت‌های خون تجمع می‌کنند و زخم را می‌بندند. در طی ده روز به مرور این ذرات از بین می‌روند و حفره‌های پوست بسته می‌شوند. در این مدتی که زخم‌ها در حال ترمیم هستند استفاده از مواد آرایشی بر روی ابروها ابدا توصیه نمی‌شود.

 • در روز اول با استفاده از پد بهداشتی آغشته به کورسودیل (Corsodyl) به صورت متناوب محدوده‌ی میکرو پیگمنتیشن را پاک کنید. با این کار از زیاد شدن پلاکت‌های خون که زخم را می‌بندند جلوگیری می‌شود.
 • به طور کلی از تماس فیزیکی دوری کنید. به ابروها دست نزنید. ابروها را نخارانید و مالش ندهید. از کندن زخم‌های خشک‌شده خودداری کنید. و اگر زخم‌های خشک‌شده در حال ترک خوردن بودند می‌توانید با مشورت پیگمنتر خود از پماد یا کرم نرم‌کننده استفاده کنید.
 • تا قبل از ریزش پوست‌پوست‌ها و خون خشک لخته شده، از گرما و رطوبت دوری کنید. شنا کردن، سونا و جکوزی و به مدت طولانی حمام کردن ممنوع است. همچنین اگر آب با ابروها برخورد کرد بدون فشار زیاد یا کشیدن و مالیدن، حوله‌ یا دستمال را آرام روی ابروها بگذارید و بردارید تا رطوبت گرفته شود.
 • تا زمان پایان ترمیم از گذاشتن مواد مراقبت از پوست، آرایشی و بهداشتی روی ابروها و حتی پوشاندن‌شان (با پارچه یا هرچیزی) خودداری کنید.
 • برای جذب بهتر و ماندگاری بیشتر رنگ‌دانه‌ها، تا سه هفته پس از انجام میکرو پیگمنتیشن از تابش مستقیم آفتاب دوری کنید. و بعد از ترمیم هم برای محافظت در برابر نور خورشید می‌توانید از عینک‌ دودی و کرم‌های ضدآفتاب (حداقل SPF 30) استفاده کنید.

میکروپیگمنتیشن چه تفاوتی با میکروبلیدینگ دارد؟

در ادامه به بررسی تفاوت میکروپیگمنتیشن با میکروبلیدینگ می‌پردازیم:

میکروبلیدینگ ابرو

با وسیله‌ای شبیه چاقوی جراحی برش‌هایی بسیار ظریف بر روی پوست انجام می‌شود. این برش‌های کوچک با رنگ‌دانه‌هایی هم‌رنگ ابروهای خودتان پر می‌شود. در نهایت این خطوط از موهای ابرو غیرقابل تشخیص شده و ابروها را طبیعی، پررنگ‌تر و متراکم‌تر نشان می‌دهند.

فرایند به علاوه‌ی انجام بی‌حسی موضعی چند ساعتی طول می‌کشد. همچنین دوره‌ی ترمیم حدود دو هفته می‌باشد. البته رنگ نهایی پس از حدود یک ماه مشخص می‌شود و 6-8 ماه پس از آن باید یک جلسه دیگر هم انجام و رنگ ابروها تثبیت شود.

ماندگاری این عمل بین 1 تا 1.5 سال است و پس از آن به مرور کمرنگ می‌شود.

میکرو پیگمنتیشن ابرو

قبل و بعد از میکروپیگمنتیشن
قبل و بعد از میکروپیگمنتیشن

بر خلاف میکروبلیدینگ که رنگ‌دانه‌ها را به صورت خطی بر روی پوست اعمال می‌کند، در میکروپیگمنتیشن رنگ‌دانه‌ها به صورت نقطه‌ای در پوست تزریق می‌شوند.

میکروپیگمنتیشن ابرو که به صورت نقطه‌ای انجام می‌شود باعث می‌شود، رنگ ابروها حالت سایه‌روشنی (گرادیانت) پیدا کند. این ویژگی جلوه‌ای زیبا و سه‌بعدی به ابروها می‌دهد.

دوره‌ی بهبود و بازسازی حدود دو هفته می‌باشد. مزیت‌ اصلی میکرو پیگمنتیشن نسبت به میکروبلیدینگ ماندگاری 2-3 برابری (حدود 5 ساله) آن است.

میکروپیگمنتیشن ابرو چه مزایایی دارد؟

میکرو پیگمنتیشن چند مزیت بزرگ دارد:

ابروهای شما را پررنگ و تیره‌تر نشان می‌دهد

مزایای پیگمنتیشن ابرو
مزایای پیگمنتیشن ابرو

با وجود این که فرایند با وارد کردن سوراخ‌های ریز در پوست انجام می‌شود اما نتیجه‌ی نهایی بسیار چشم‌نواز و پررنگ است. ابروها بی‌نقص و با ظاهری طبیعی پر می‌شوند.

ماندگاری بالا دارد

میکرو پیگمنتیشن نسبت به میکرو بلیدینگ در سطحی عمیق‌تر از پوست انجام می‌شود. در نتیجه ماندگاری بیشتری دارد و به جلسات بازسازی و ترمیم کمتری نیاز دارد.

دیگر نیاز به آرایش ندارید

به خاطر حالت پررنگ و سایه‌روشنی که ابروها پس از میکرو پیگمنتیشن به خود می‌گیرند، برای بیرون رفتن و انجام کارهای روزمره و رفتن به دورهمی‌ها نیازی به کار اضافی بر روی ابروها وجود ندارد.

برای انواع پوست مناسب است

با توجه به این که میکروبلیدینگ برای پوست‌های چرب مناسب نیست، میکرو پیگمنتیشن این مزیت بزرگ‌ را دارد که برای تمام انواع پوست و مو و ابرو مناسب است. همچنین نسبت به میکرو بلیدینگ آسیب کمتری به پوست زده و رویکرد کم‌خطرتر و غیرتهاجمی‌تری دارد.

خطرات و عوارض احتمالی میکروپیگمنتیشن ابرو چیست؟

 • در صورت آلوده بودن سوزنِ دستگاه میکروپیگمنتیشن یا رنگ‌دانه‌ها یا اشتباه در مراقبت‌های پس از عمل، امکان عفونت وجود دارد.
 • ممکن است شخص به رنگ‌دانه‌های مصنوعی حساسیت (آلرژی) شدید داشته باشد.
 • از آنجایی که کار در نزدیکی چشم انجام می‌شود، احتمال خیلی کوچکی وجود دارد در صورت بروز خطا مشکلاتی از قبیل ریزش مژه‌ها، پرش پلک و یا آسیب به چشم ایجاد شود.

میکرو پیگمنتیشن به چه کسانی توصیه ‌نمی‌شود؟

 • مادران باردار و همچنین مادرانی که به نوزاد شیر می‌دهند.
 • افرادی که به دلایلی مثل بیماری (ایدز یا اچ‌آی‌وی) سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • افرادی که تحت درمان با داروهای آنتی‌بیوتیک، دارای رژیم‌ لاغری و یا در حال مصرف قرص ویتامین هستند.

جمع‌بندی

میکرو پیگمنتیشن تکنیکی نسبتا جدید و پیشرفته است که نسبت روش‌های دیگر مزایای زیادی دارد که بالاتر اشاره کردیم. همچنین یکی از بهترین روش‌های آرایش دائم ابروها می‌باشد که با کمترین ریسک شما را از آرایش هرروزه‌ی ابرو بی‌نیاز می‌کند. با انجام مراقبت‌های پیش و پس از عمل، می‌توان بهترین نتیجه‌ را از میکروپیگمنتیشن ابرو به دست آورد.

منبع:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/11004-micropigmentation/procedure-details

امتیاز دهید!
[کل: 3 میانگین: 5]

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هفده =